Să ştii, zise directorul către nevastă-sa, că secretara cea nouă are un decolteu cam cu 2 cm mai adânc decât al tău. Dar ştii ce mult contează?! Soţia înghiţi observaţia şi tăcu.
– Vai, dragă, spuse directorul în altă zi, secretara mea a venit azi cu o fustă cu numai vreo 3 cm mai scurtă decât porţi tu, dar ştii ce mult contează?! Iar nici un comentariu.
– Dragul meu, i se adresă soţia într-o seară, când se întorsese târziu acasă. Am fost la aniversarea a 10 ani de la terminarea facultăţii. Acolo am dat peste un coleg care a ţinut foarte mult la mine.
Când ne-am dus în camere, ca să ne odihnim, spre surpriza mea, am observat că are o socoteală cam cu 3 cm mai lungă ca a ta. Dar ştii ce mult contează?!
Mi-ai stricat tinereţea! – a spus femeia.
– Iar tu mi-ai mâncat viata – a spus bărbatul.
– Ai băut, ai fumat, m-ai batjocorit.
– M-ai cicălit, m-ai certat şi m-ai lovit cu tigaia.
– Eşti un nimic în pat.
– Iar tu în pat eşti ca un cub de gheaţă!
– Câştigi foarte puţin.
– Iar tu cheltui prea mult.
– Nu mi-ai cumpăra niciodată o blană sau un parfum. Ce să vorbim, nici măcar flori nu mi-ai adus niciodată!
– Iar tu mă hrăneşti ca pe un câine.
– Mi-ai transformat viaţa într-un lung şir de suferinţe.
– Tu mi-ai otrăvit viaţa.
– Deci, asta înseamnă că suntem chit, dragul meu?
– Da, soarele meu… Nici o supărare!