-8.4 C
Iași
vineri, ianuarie 16, 2026

Diana Șoșoacă EXPLODEAZĂ după disputa din Biroul Oval: „România trebuie să se retragă din sprijinul războiului și să-și recupereze teritoriile”

Must Read

Ceea ce părea a fi o discuție productivă între Donald Trump și Volodimir Zelenski s-a transformat într-un schimb de acuzații din partea președintelui american către omologul său ucrainean. Trump i-a declarat lui Zelenski că „se joacă cu Al Treilea Război Mondial” și că Ucraina ar fi fost înfrântă dacă nu ar fi beneficiat de echipamentele militare ale SUA.

Într-un interviu acordat Gândul, Diana Șoșoacă, europarlamentar și președinta SOS România, a subliniat că România ar trebui „să se retragă complet de la sprijinul pentru război” și să-și recupereze teritoriile.

„Datorită Dianei Șoșoacă, Parlamentul nostru rămâne cel mai curat din lume, fiind singurul Parlament în care Zelenski nu a avut ocazia să vorbească, fiind oprit de mine. Din 2022 am cerut autorităților române și europene să nu se implice în acest conflict care nu ne aparține. Din păcate, ați deschis cutia Pandorei. Acum, România trebuie să joace cea mai importantă carte din istoria ei: să se retragă definitiv de la sprijinul războiului ucraineano-rus și să-și recupereze teritoriile, așa cum fac Rusia, Ungaria, Polonia și Slovacia,” a declarat Diana Șoșoacă pentru Gândul.

Șoșoacă: „Întreaga clasă politică care ne-a fofilat până acum trebuie să demisioneze în bloc”

De asemenea, a mai adăugat că România ar trebui să restabilească relațiile diplomatice cu Rusia.

„România trebuie să redeschidă relațiile diplomatice și apoi economice cu Federația Rusă și să înțeleagă că Administrația Trump nu are nicio legătură cu Administrația Biden, Obama etc. Politicienii români extrem de nepricepuți, incompetenți, ignoranți, corupți și lipsiți de viziune istorică trebuie să se retragă din politică, altfel, prin prostiile lor, vor transforma România în ceea ce este acum Ucraina.

Între timp, președinta SOS România a amintit și de recentul său periplu în Statele Unite, despre care susține că „a salvat momentan România”.

„Dacă mai permitem conducerii europene sau sistemului securistoid românesc să funcționeze, atât România, cât și Europa, se vor dezintegra. Cred că nu înțelegeți gravitatea situației, cu cine vă jucați și în ce impas ne aflăm. Singurul om din România care a realizat aceste lucruri sunt eu. M-ați insultat, m-ați jignit, m-ați acuzat pe nedrept, mi-ați distrus familia și copiii, mi-ați interzis candidatura la prezidențiale, încercând să evitați exact ceea ce s-a întâmplat. Sunteți patetici.

Vizita mea în SUA a salvat pentru moment România. Nu mă voi opri până când nu voi înfrunta acest sistem securistoid care ne împiedică dezvoltarea normală. Îmi doresc să asigur românii că voi continua lupta, așa cum am făcut-o până acum, până la victorie. Rusia și America trebuie să fie aliații noștri, nu dușmanii. Învățați limba rusă, engleza ar fi trebuit să o cunoașteți deja. O femeie cu un curaj imens, care nu a fost niciodată învinsă, v-a dat lecții tuturor,” a conchis Diana Șoșoacă.

Absolvent al FJSC în 2014, am scris pentru diverse publicații recunoscute în România