15.3 C
Iași
miercuri, aprilie 23, 2025

Cât a primit Nicușor Dan pentru campania electorală: Doi antreprenori au contribuit cu suma maximă admisă.

Must Read

Candidatul independent pentru alegerile prezidenţiale, Nicuşor Dan, a anunţat că a strâns câteva milioane de lei din donaţii pentru campania sa electorală, cu unii oameni de afaceri contribuind cu sume ce ating sute de mii de lei. El a subliniat că nu a făcut promisiuni în schimbul acestor donaţii.

„Costurile precampaniei s-au ridicat la 6 milioane de lei, ceea ce echivalează cu 1,2 milioane de euro. Nu am informaţii despre cheltuielile contracandidaţilor din 2025, dar cei din 2024, în luna noiembrie, au cheltuit cu cel puţin patru sau cinci ori mai mult. Vorbim de sume de milioane de euro, pentru a avea o idee generală”, a declarat Nicuşor Dan, răspunzând la întrebări într-o dezbatere electorală la Antena 3, miercuri seara.

Doi oameni de afaceri au donat suma maximă

Conform afirmaţiilor sale, veniturile campaniei au totalizat 3 milioane de lei, provenind de la aproape 10.000 de susţinători.

Nicuşor Dan a menţionat că doi oameni de afaceri au contribuit cu suma maximă permisă de 810.000 lei, în timp ce alţi doi au donat câte 500.000 de lei, iar un alt antreprenor a oferit 250.000 de lei, conform relatărilor de la News.ro.

De asemenea, Nicuşor Dan a subliniat că a primit donaţii şi în campania pentru Primăria Capitalei, reiterând că nu a promis nimic în schimbul acestor contribuţii.

Absolvent al FJSC în anul 2014, am publicat articole pentru diverse publicaţii de renume din România.