Un pensionar din Buzău a uimit organizatorii unei licitații publice, plătind cash suma de 22.000 de lei pentru un loc de parcare în fața blocului său. Deși zona nu este aglomerată și existau opțiuni mai ieftine, bărbatul a continuat să liciteze, crezând că nu avea altă alternativă. Acum deține locul de parcare dorit, dar a plătit o sumă semnificativă pentru acesta.
Suma de 22.000 de lei a fost achitată cash de un pensionar pentru a utiliza un loc de parcare timp de un an într-un cartier de blocuri din municipiul Buzău. Această ofertă a surprins organizatorii, care l-au avertizat că atribuirea acestor locuri nu este o glumă, conform informațiilor de la Agerpres.
Conform autorităților locale, societatea Urbis Serv, responsabilă de gestionarea locurilor de parcare din Buzău, a organizat marți o licitație pentru acordarea unor locuri disponibile în cartierul Broșteni. În cadrul acestei licitații, un bărbat a oferit și a plătit suma de 22.000 de lei pentru locul de parcare dorit.
“Astăzi au fost atribuite 70 de locuri de parcare pe strada Iazul Morilor. Cartierul Broșteni nu este aglomerat; au rămas 6 locuri libere. Nu înțeleg de ce a oferit până la 22.000 de lei. La 10.000 lei au fost opriți de cei de la Urbis și li s-a spus că este o licitație serioasă, dar au continuat, ajungând la această sumă”, a declarat viceprimarul municipiului Buzău, Sorin Ionuț Apostu, pentru Agerpres.
Bărbatul regretă acum alegerea făcută.
Acesta deține un autoturism Dacia, este pensionar și a achitat întreaga sumă în numerar.
Conform presei locale, șoferul care a plătit această sumă impresionantă pentru locul de parcare se numește Viorel Gheorghe. El locuiește în acest cartier din 1981 și susține că avea nevoie de un loc de parcare cât mai aproape de casă, datorită vârstei sale înaintate. Buzoianul admite că alți vecini plătesc doar 300 de lei, dar afirmă că nu a avut ce face. Acum are locul de parcare cu numărul 31, chiar în fața apartamentului său.
Cu toate acestea, Viorel afirmă că nu a fost informat că există locuri libere, ceea ce l-ar fi putut ajuta să obțină un loc de parcare la un preț mai mic.
“Persoana a venit ulterior și a plătit cash. Pentru mine a fost inexplicabil, deoarece vizavi avem o parcare cu aproape 100 de locuri disponibile. Aceasta nu este o zonă foarte aglomerată. Va fi o a doua atribuire, având în vedere că mai sunt 6 locuri disponibile. Este cel mai scump loc de parcare; anul trecut mai fost un caz în care două persoane au licitat până în jurul sumei de 10.000 de lei,” a adăugat Sorin Ionuț Apostu.
Locul de parcare este atribuit pentru o perioadă de un an.


