-1.2 C
Iași
vineri, februarie 27, 2026

Cristina a decedat după 40 de ore de așteptare la urgențe într-un spital din Italia: Plângea de durere

Must Read

A stat 40 de ore la camera de urgență, cerând ajutor, însă a fost ignorată. Cristina s-a stins în suferință la Urgențe, Spitalul Ruggi din Salerno, Italia.

Cristina Pagliarulo, în vârstă de 41 de ani, s-a prezentat la camera de gardă a Spitalului Ruggi din Salerno pe 3 martie 2025, la ora 3:05, cu dureri insuportabile. După zece ore de așteptare, a beneficiat de un CT. Deși rezultatele erau evidente, niciun medic nu părea să fi înțeles că era vorba despre o ischemie intestinală.

A murit în suferință.

Se zăcea în chinuri, plângând și cerând ajutor. Se plângea de dureri. O doctoriță, deranjată de nemulțumirile ei, a chemat un medic psiholog. Abia la ora 17:30, pe 4 martie, a fost dusă în sala de operație. Prea târziu, conform autopsiei prezentate recent într-o emisiune TV, Fuori dal coro.

„Dacă pacienta ar fi fost operată în termen de șase ore de la apariția simptomelor, s-ar fi evitat ischemia intestinală și, în consecință, necroza extinsă”, care, pe 6 martie, a provocat decesul Cristinei Pagliarulo. „Întârzierea tratamentului chirurgical a fost atât de semnificativă încât a depășit marja de eroare acceptabilă, constituind o culpă evidentă […]. Legătura cauzală între lipsa intervenției și deces este științific demonstrată”, se menționează în rezultatul autopsiei.

Procuratura investighează șapte persoane, inclusiv medici și paramedici, pentru conduită necorespunzătoare, conform TGCom24.