4.2 C
Iași
duminică, februarie 22, 2026

China răspunde Statelor Unite și înaintează plângere la Organizația Mondială a Comerțului

Must Read

Tensiunile comerciale dintre Statele Unite și China au atins un nou apogeu. După decizia administrației președintelui Donald Trump de a crește tarifele vamale pentru produsele chinezești până la 145%, Beijingul a reacționat prompt: taxele pentru bunurile americane vor fi ridicate până la 125%, conform agențiilor Reuters și BBC.

Această escaladare adâncește conflictul economic dintre cele două mari economii globale și stârnește întrebări serioase despre viitorul lanțurilor internaționale de aprovizionare.

Beijingul: „Nu mai există piață pentru produsele americane”

Autoritățile chineze au emis un mesaj clar: în actualul context al tarifelor impuse de SUA, produsele americane nu mai sunt competitive pe piața chineză. Guvernul de la Beijing a declarat că noile măsuri americane vor fi considerate „nesemnificative” și că se pregătesc acțiuni suplimentare de retaliere.

China acuză SUA de „intimidare economică”

Oficialii chinezi critică strategia comercială a Washingtonului, considerând că taxele impuse de SUA:

încalcă normele internaționale ale comerțului,

constituie o formă de presiune și coerciție economică,

sfidează principiile fundamentale ale logicii economice.

Beijingul denunță și dublul standard aplicat de administrația americană: sancțiuni drastice pentru China, dar relaxări tarifare pentru alți parteneri comerciali.

Plângere oficială la OMC împotriva SUA

Ca reacție instituțională, China a depus o nouă plângere la Organizația Mondială a Comerțului (OMC). Plângerea se referă la ordinul executiv emis de SUA pe 10 aprilie, care anunță introducerea așa-numitelor „taxe reciproce” asupra produselor chineze.

Reprezentanții Chinei în cadrul OMC susțin că aceste măsuri încalcă flagrant regulile comerțului global și solicită o analiză și arbitraj din partea instituției internaționale.

Mesajul președintelui Xi Jinping: „Nimeni nu câștigă într-un război al taxelor”

Președintele Xi Jinping a adus în discuție subiectul într-o întâlnire recentă cu premierul Spaniei, exprimând un apel la cooperare și sugerând:

Xi a încurajat Uniunea Europeană să colaboreze mai strâns cu China, propunând astfel o coaliție economică împotriva presiunilor americane.

Beijing: „Un joc al cifrelor fără sens economic”

Un purtător de cuvânt al Ministerului Comerțului din China a criticat politica americană, descriind aceste măsuri ca fiind:

„un joc al cifrelor fără relevanță economică reală”,

„expresia unei strategii politice agresive”,

și „o tactică ce riscă să ridiculizeze întreaga situație pe plan internațional.”

Ce urmează?

Într-un context global fragil, intensificarea războiului comercial dintre SUA și China aduce riscuri mari pentru economia mondială:

Prețurile ar putea crește pentru consumatori pe ambele continente,

lanțurile globale de aprovizionare ar putea fi afectate semnificativ,

iar investitorii internaționali își pierd încrederea într-un climat economic stabil.

Pe termen scurt, nicio parte nu pare să cedeze, iar tensiunile par să se intensifice mai degrabă decât să se diminueze.