2.5 C
Iași
joi, februarie 26, 2026

Ilie Bolojan își dă demisia în contextul actual! Premierul continuă cu tăieri de personal: „10.000 de angajați”

Must Read

Tensiunile din Coaliție au atins din nou niveluri ridicate. Astăzi, partenerii de guvernare se reunesc pentru o ședință care se preconizează a fi intensă, în contextul discuțiilor referitoare la reducerile de personal din administrația locală și plafonarea prețurilor la produsele alimentare esențiale.

Premierul Ilie Bolojan a subliniat importanța stabilității politice:

„Este o condiție esențială pentru a menține o percepție de încredere în legătură cu indicatorii economici ai României, dar și pentru a asigura o perspectivă pe termen lung care să genereze predictibilitate și stabilitate pentru mediul de afaceri, precum și pentru a spori încrederea românilor în guvernare”.

Ilie Bolojan, despre demisie

Întrebat dacă se prezintă la ședința Coaliției cu demisia pregătită, Bolojan a răspuns clar, explicând întâi amploarea problemei:

„Pentru a răspunde, trebuie să conturez cât mai corect tabloul situației noastre. Așa cum am reiterat, România se confruntă cu o diferență de aproximativ 30 de miliarde de euro între cheltuielile pe care le face și veniturile încasate. Din cele 130 de miliarde, noi cheltuim 30 de miliarde în plus. Aceste cheltuieli suplimentare necesită împrumuturi, care devin din ce în ce mai mari și costisitoare. Până la finalul anului, România va achita dobânzi de 11 miliarde de euro, o sumă echivalentă cu costul Autostrăzii Moldovei.”

Premierul a subliniat că sumele destinate dobânzilor ar putea finanța întreaga gamă de investiții care nu mai pot fi realizate:

„În fiecare an, din cauza acestor dobânzi, românii nu beneficiează de Autostrada Moldovei și nu văd lucrări în fiecare localitate. Nu putem continua în acest fel”.

Pentru a remedia aceste probleme, soluția lui Bolojan este clară: reducerea masivă a cheltuielilor publice.

„Un sector semnificativ este administrația publică locală, unde avem cel puțin 130.000 de angajați doar în aparatul propriu și cel puțin la fel de mulți în celelalte aparate. Dacă dorim să echilibrăm situația și să evităm o recesiune, trebuie să ne reducem cheltuielile.”

În absența unor măsuri decisive, avertizează premierul, România riscă să nu-și mai poată achita salariile și pensiile.

„(…) pentru că altfel vom ajunge într-o situație feroviară în care, deși azi plătim pensii și salarii, orice guvern sau premier care va veni va trebui să corecteze lucrurile pentru a putea continua plățile.”, a adăugat premierul la Antena 3.