-1.7 C
Iași
vineri, februarie 20, 2026

VIDEO: Gafa de protocol a lui Nicușor Dan la Timișoara. Gestul surprinzător al președintelui.

Must Read

Președintele Nicușor Dan a depus o coroană de flori la Monumentul „Crucificare” din Timișoara. Fotografie realizată de Primăria Municipiului Timișoara.

În această marți, președintele Nicușor Dan a participat la mai multe evenimente în Timișoara. Dimineața, acesta a mers să depună o coroană de flori la Monumentul „Crucificare”, dedicat eroilor Revoluției din decembrie 1989, unde a părut să nu respecte protocolul.

Dan a fost întâmpinat de garda de onoare, care l-a salutat, dar ulterior a vrut să plece, deși imnul național urma să fie intonat, conform relatărilor de la Antena 3 CNN, care a publicat și imagini.

Publicația locală Opinia Timișoarei a surprins momentul în care președintele părea dezorientat.

Unul dintre oficialii prezenți la eveniment i-a indicat președintelui să rămână pe loc.

Nicușor Dan a fost însoțit, printre altele, de primarul Timișoarei, Dominic Fritz, și consilierul prezidențial Luminița Odobescu.

Președintele a participat la Timișoara Cities Summit, o reuniune organizată de Dominic Fritz, unde primarii și oficialii europeni discută despre viitorul Uniunii Europene și rolul orașelor în expansiunea acesteia, conform Agerpres.

În alocuțiunea sa, Dan a afirmat că România nu era pregătită acum 20 de ani pentru a adera la Uniunea Europeană, însă a subliniat că decizia de a adera a fost una corectă, vizibilă în progresele țării.

„Dacă vrem să fim foarte direcți, acum 20 de ani, când România a finalizat procesul de aderare, cred că România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană, și cred că nici Bulgaria. Totuși, decizia de a adera a fost corectă, iar astăzi vedem progresele realizate după 18 ani de la aderare efectivă”, a spus președintele în deschiderea Timișoara Cities Summit.

Nicușor Dan a menționat că, în actualul context geopolitic, UE ar putea reevalua standardele impuse țărilor candidate, punând accent pe dezbaterea „cât de sus trebuie ridicată ștacheta”.

Președintele a reiterat că România nu avea pregătirea necesară acum 20 de ani pentru a adera la Uniunea Europeană, dar a reafirmat că decizia a fost una adecvată, dată fiind evoluția pozitivă a țării.

„Dacă vrem să fim foarte direcți, acum 20 de ani, când România a încheiat procesul de aderare, cred că România nu era pregătită pentru a intra în Uniunea Europeană, și cred că nici Bulgaria. Dar decizia de a intra a fost o decizie corectă pe care Uniunea Europeană a luat-o și vedem azi progresele pe care, după 18 ani de la aderare efectivă, România le-a făcut”, a afirmat președintele în discursul său de deschidere la Timișoara Cities Summit.

Nicușor Dan a sugerat că, în lumina competiției geopolitice, UE ar putea reconsidera cerințele impuse țărilor candidate, subliniind că este necesar să discutăm despre „cât de sus trebuie ridicată ștacheta”.