Actorul și muzicianul Tudor Chirilă a anunțat marți seară că primește numeroase amenințări și insulte din cauza opiniilor sale exprimate în spațiul public. Artistul a distribuit pe pagina sa de Facebook o imagine conținând un mesaj în care era amenințat cu moartea de o persoană, părinte a trei copii, pentru că le-a „hăituit pe legionari”.
„Inboxul meu este plin de injurii grosiere. Acestea sunt venite de la (unii) susținători ai domnului Georgescu, care nu tolerează alte puncte de vedere, iar aceasta este consecința manipulărilor din social media și a decadelor în care televiziunile de penali au promovat discursul urii.
Voi spune mereu ce gândesc, indiferent de câte amenințări și jigniri primesc (nu-mi pasă deloc) și sper că există încă o lege care să protejeze opiniile și cetățeanul, indiferent de opțiunile sale.
Implicarea mea civică nu mi-a adus nimic pozitiv, dimpotrivă, dar niciodată nu am amenințat cu moartea pe cineva și nici nu am folosit un limbaj injurios la adresa vreunui politician sau a familiei acestuia. Astfel de comentarii îmi întăresc convingerea că există un curent extremist în care argumentele nu contează.
Și toate acestea pentru un individ bine înrădăcinat în SISTEM și în numele lui Dumnezeu,” este mesajul postat de artist pe pagina sa de Facebook.
Absolvent al FJSC în anul 2014, am colaborat cu mai multe publicații de renume din România.