Aurel Blondea, dirijorul care a lăsat o amprentă inconfundabilă asupra Ansamblului „Doina Gorjului”, a trecut în neființă, după o suferință îndelungată. Supranumit „cea mai bună vioară a Gorjului”, a lăsat în urmă multă durere. Niculina Stoican, profund afectată de pierderea artistului, a transmis un mesaj emoționant. Detalii despre eveniment sunt disponibile în articol!
Muzica populară românească a suferit o pierdere majoră duminică, 8 iunie, odată cu dispariția lui Aurel Blondea. Recunoscut dirijor și fost lider artistic al Ansamblului Profesionist „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, el s-a stins după o lungă luptă cu boala. Moartea sa nu a lăsat doar o carieră remarcabilă în urmă, ci și o moștenire culturală inestimabilă.
Mesajele de condoleanțe din partea artiștilor au început să curgă după vestea morții lui Aurel Blondea. De-a lungul anilor, artistul a colaborat cu unii dintre cei mai apreciați interpreți ai folclorului românesc. A fost un mentor pentru numeroase generații de tineri muzicieni, mereu dispus să împărtășească din vasta sa experiență.
Numele său este legat de momente memorabile alături de artiști precum Petrică Mâțu Stoian și Niculina Stoican, fiind adesea chemat să dirijeze orchestre la festivaluri, emisiuni de televiziune sau înregistrări speciale.
Celebra interpretă de muzică populară din Oltenia, Niculina Stoican, este profund îndoliată de moartea lui Aurel Blondea. Cu un mesaj emoționant transmis pe rețelele de socializare, ea a luat rămas bun de la cel cunoscut ca „cea mai bună vioară a Gorjului”.
„Odihnă în Lumină, Aurel! Trebuia să mai rămâi, dar cred că te-ai săturat să te lupți cu boala! Era esențial să înveți pe mulți despre importanța educației în acest domeniu, dar și să nu uite valorile tradiționale! Trebuia să le arăți tuturor ce înseamnă să cânți cu BUCURIE și SIMȚIRE!
Trebuia, atâtea lucruri ar fi trebuit, dar… Asta a fost! Privește dincolo, de acolo de SUS, și fii mândru de moștenirea lăsată: copii, nepoți, o familie și o carieră de excepție în care nu doar tu ai evoluat, ci ai format generații de soliști și instrumentiști!
Pentru mine vei rămâne veșnic AUREL, de la care am învățat să cânt gorjenește! Drum Lin, CEA MAI BUNĂ VIOARĂ A GORJULUI!”, a fost mesajul emoționant al Niculinei Stoican pe Facebook.
Absolvent al FJSC în anul 2014, am contribuit cu articole pentru mai multe publicații de renume din România.




