1.4 C
Iași
duminică, februarie 15, 2026

Nicușor Dan Confirms Agreement on Military Pension Reform

Must Read

Președintele României, Nicușor Dan, prezent la Consiliul European de la Bruxelles, a oferit joi seară informații esențiale despre reforma pensiilor militare, subliniind existența unui acord între Guvern și sistemul de Apărare cu privire la creșterea vârstei de pensionare a personalului militar.

Șeful statului a menționat că a fost informat despre forma de compromis agreată între părți:

„Înțeleg că s-au convenit asupra unei forme legislative care va mări vârsta de pensionare, cu specificații pe categorii profesionale, și va ajusta și cuantumul pensiilor.”

Cine va fi afectat de schimbări și cine nu

Nicușor Dan a transmis un mesaj clar către militarii apropiați de vârsta pensionării: modificările legislative nu vor influența drepturile celor care îndeplinesc deja cerințele legale.

„Cine respectă condițiile de pensionare va beneficia de aceste condiții, indiferent de schimbările legislative. Este esențial să nu îi determinăm pe cei cu experiență să iasă la pensie mai devreme, așa cum s-a întâmplat în sistemul de justiție.”

Președintele a subliniat că există consens pe această temă și nimeni nu va fi dezavantajat retroactiv.

Reforma, parte dintr-un pachet mai cuprinzător
Declarațiile vin în contextul în care ministrul Apărării a confirmat acordul coaliției guvernamentale (PSD-PNL-USR-UDMR) privind majorarea vârstei de pensionare pentru angajații din:

Ministerul Apărării Naționale
Ministerul Afacerilor Interne
Serviciul Român de Informații (SRI)
Serviciul de Protecție și Pază (SPP)
Această măsură se aliniază unui pachet mai amplu de ajustări bugetare asumate de Guvernul condus de Ilie Bolojan, destinat să evite reduceri salariale sau diminuarea personalului din sistem.

Ministrul Apărării a detaliat:

„Lucrăm la un proiect de lege, împreună cu Ministerul de Interne, pentru a crește vârsta de pensionare. Este compromisului coaliției pentru a nu afecta salariile și personalul, aplicabil și pentru SRI și SPP.”

Proiectul urmează să fie prezentat Guvernului după ce se finalizează simulările privind impactul bugetar. Ministrul a menționat că vârsta actuală de pensionare este de 48 de ani și că simulările vor stabili până la ce vârstă trebuie să crească pentru a reduce cheltuielile cu circa 10%.