Avocatul care afirmă că-l reprezintă pe Călin Georgescu intenționează să-l cheme pe Donald Trump ca martor în proces: „Aceasta este o opțiune”.

Must Read

Bogdan Petre, presupus avocat al lui Călin Georgescu, a declarat joi la Antena 3 CNN că Donald Trump ar putea fi chemat să depună mărturie în procesul clientului său.

Călin Georgescu a anunțat casa de avocatură care îl reprezintă

UPDATE: Călin Georgescu a confirmat că este reprezentat exclusiv de firma de avocatură „Sinescu & Nazat” în toate cazurile sale penale.

„Echipa de avocați care îl reprezintă pe domnul Călin Georgescu în problemele penale este echipa casei de avocatură”, a transmis Georgescu pe pagina sa de Facebook. „Numai aceștia pot discuta oficial despre poziția domnului Georgescu și despre acțiunile legale. Toate detaliile și demersurile legale vor fi comunicate exclusiv de casa de avocatură menționată”, a adăugat sursa citată.

Discuția despre posibilitatea de a-l chema pe președintele american ca martor a apărut în urma declarațiilor făcute de Georgescu cu privire la războiul din Ucraina.

„Revenind la al treilea dosar, pentru a înțelege poziția domnului președinte conform opiniei organelor statului, facem referire la o emisiune de la Realitatea, unde a făcut o afirmație privind implicarea României în conflictul dintre Ucraina și Rusia. Aceasta a fost opinia domnului președinte. Dorim să-l avem pe Donald Trump ca martor. (…) Dacă această sesizare va ajunge în instanță, domnul președinte a menționat că există această posibilitate”, a declarat Mircea Petre.

Ce spune despre sumele de bani găsite la Horațiu Potra
Avocatul a contestat acuzațiile referitoare la solicitarea de fonduri pentru campania electorală.

„Cu siguranță că domnul președinte nu i-a dat dreptul să facă așa ceva”, a adăugat avocatul, referindu-se la cererile lui Horațiu Potra către un om de afaceri pentru finanțarea campaniei electorale.

„Nu s-a întâmplat niciodată să ceară vreo sumă de bani (…) Din câte îl cunosc personal pe domnul președinte, el nu a acționat astfel; nu pot vorbi în numele domnului Potra”, a completat avocatul la Antena 3 CNN.

Mircea Petre a anunțat că va contesta măsura controlului judiciar. „Nu s-a stabilit nicio audiere, suntem disponibili pentru parchet și organele de cercetare. (…) ne pregătim să depunem contestație față de măsura controlului judiciar… cred că se va întâmpla mâine”, a precizat Mircea Petre.

Călin Georgescu ar putea participa la mitingul de sâmbătă din București, deoarece prin măsura controlului judiciar nu i s-a interzis să frecventeze întâlniri publice.

Absolvent al FJSC în 2014, am colaborat cu mai multe publicații importante din România