Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a susținut luni o conferință de presă comună cu președintele României, Nicușor Dan, la Baza Mihail Kogălniceanu din Constanța. Oficialul european a discutat despre consolidarea securității la granița estică a Uniunii Europene și despre programul SAFE, evaluat la 150 de miliarde de euro, destinat sprijinirii achizițiilor comune în domeniul apărării și dezvoltării industriei de securitate.
Programul SAFE și rolul României
Von der Leyen a subliniat semnificația proiectelor maritime navale din România, care ar putea fi integrate într-o abordare comună europeană pentru apărarea frontierei estice.
„UE își propune să realizeze achiziții comune prin programul SAFE, de 150 de miliarde de euro, și am menționat proiectele maritime navale ale României, care ar putea fi considerate într-o abordare unitară europeană pentru protejarea graniței estice, de la Finlanda, prin statele baltice, prin Polonia, până la Marea Neagră. Aceste inițiative navale ar fi incluse în întărirea scutului estic”, a declarat președinta Comisiei Europene.
În plus, ea a subliniat că acest program nu se axează doar pe securitate, ci și pe consolidarea sectorului european de apărare și crearea de locuri de muncă durabile.
România, exemplu de reziliență
Von der Leyen a lăudat reziliența României în fața presiunilor externe și a campaniilor de dezinformare:
„România a arătat o reziliență remarcabilă în democrația sa și în instituțiile sale. Ați contracarat cu succes încercările de dezinformare și manipulare. Sunteți mai puternici și oferiți un suport ferm și stabil pentru Moldova. Ați rezistat intimidărilor, care fac parte din jocurile Moscovei. Aceasta doar întărește reziliența noastră.”
Investiții masive pentru apărare și securitate
Șefa Comisiei Europene a prezentat prioritățile UE în domeniul apărării, explicând că siguranța Europei poate fi asigurată prin creșterea investițiilor pe termen lung:
„Este necesară o creștere a investițiilor în apărare. Avem finanțare disponibilă, trebuie să lucrăm la implementarea acesteia și, desigur, să asigurăm sustenabilitatea pe termen lung.
În ceea ce privește sprijinul financiar pe termen scurt, împreună cu Consiliul European, am convenit asupra unui pachet de 800 de miliarde de euro până în 2030.
O parte din acest pachet este instrumentul SAFE. Este un instrument evaluat la 150 de miliarde de euro și sunt încântată că 19 state s-au alăturat acestui program pentru achiziții comune, inclusiv România.”
Obiective clare până în 2030
Von der Leyen a menționat că Uniunea Europeană lucrează la o foaie de parcurs pentru a aborda deficiențele din sectorul apărării:
„Al doilea element este implementarea. Vom dezvolta o foaie de parcurs pe care o vom prezenta detaliat în cadrul Consiliului European. Cum identificăm deficiențele și decalajele de capabilități și cum ne propunem să le îndeplinim până în 2030 oferind ținte și jaloane, pentru că știm că putem rezolva lucrurile doar atunci când le măsurăm.”
Sustenabilitatea investițiilor și sprijin pentru Ucraina
Liderul european a subliniat importanța contractelor pe termen lung pentru industria de apărare și a menționat că fondurile SAFE pot fi utilizate și pentru sprijinirea Ucrainei:
„Putem avea investiții pentru achiziții comune prin intermediul SAFE, dar și pentru a oferi sprijin militar Ucrainei, fie prin dezvoltarea capabilităților sau prin investiții în industria ucraineană de apărare.
Este esențială predictibilitatea și contractele pe termen lung în sectorul apărării. Nu contracte pe un an, ci angajamente pe termen lung. Exact acesta este obiectivul programului SAFE.
Sunt încrezătoare că vom avea primele proiecte la sfârșitul acestui an sau la începutul anului viitor.”
România, pe drumul modernizării economice
Pe lângă subiectele de securitate, Ursula von der Leyen a apreciat eforturile României de a-și stabiliza economia și de a continua reformele:
„Dacă îmi permiteți, aș dori să discut despre eforturile României pentru a reveni pe o traiectorie de creștere durabilă. Ați muncit din greu pentru a menține deficitul sub control, ați promovat reforme și vă modernizați economia, și aceste eforturi sunt demne de laudă. România are toate ingredientele necesare pentru a-și îndrepta economia pe drumul cel bun și, mai mult decât atât, dispuneți de dorința politică, cel mai important element. Împreună lucrăm pentru a utiliza cât mai bine fondurile europene de nouă generație și vom continua colaborarea strânsă pentru a asigura un viitor prosper pentru cetățenii români.”
Prin declarațiile sale de la Constanța, Ursula von der Leyen a transmis un mesaj optimist pentru România și pentru întreaga Uniune Europeană. Programul SAFE, investițiile semnificative în apărare și colaborarea strânsă între statele membre demonstrează că UE își consolidează reziliența, securitatea și competitivitatea economică, având și în vedere protecția frontierelor, cât și crearea de locuri de muncă pentru cetățenii europeni.





