Radu Oprea, fost secretar general al Guvernului și membru al Partidului Social Democrat (PSD), a discutat recent despre avantajele listării la bursă pentru companii, menționând aspecte precum transparența și o guvernanță mai eficientă. Aceste beneficii sunt importante, având în vedere că listarea poate spori încrederea investitorilor și poate atrage capitaluri necesare dezvoltării. Cu toate acestea, Oprea a subliniat o preocupare semnificativă, pe care a denumit-o „elefantul din încăpere” – metoda accelerată de strângere de fonduri, cunoscută sub denumirea de ABB (accelerated book building), propusă de vicepremierul Oana Gheorghiu.
Oprea a explicat că metoda ABB implică vânzarea acțiunilor la un preț mult mai mic decât valoarea lor de piață, ceea ce ar putea trasa semnale negative în rândul investitorilor și ar putea afecta percepția publicului față de companiile implicate. El a subliniat că riscurile asociate acestei proceduri sunt multiple, inclusiv o volatilitate crescută a acțiunilor, o transparență limitată în ceea ce privește procesul de vânzare și potențiale conflicte de interese care ar putea să apară în contextul în care anumiți investitori ar beneficia de pe urma acestui mecanism în detrimentul acționarilor minoritari.
Una dintre principalele observații ale lui Oprea a fost că, folosind metoda ABB, ar putea fi favorizate anumite grupuri de investitori care au acces la informații privilegiate, lăsând micii investitori în urmă. Această situație ar putea crea un climat de neîncredere pe piață și ar putea diminua atractivitatea acțiunilor acelor companii, ceea ce contravine obiectivelor pe termen lung ale listării la bursă.
Oprea a subliniat că PSD nu susține această abordare, pe baza convingerii că ar putea conduce la vânzarea acțiunilor companiilor de stat profitabile la prețuri subevaluate, un lucru pe care partidul îl consideră inacceptabil. Critica sa a venit într-un context mai larg, în care Oana Gheorghiu a prezentat un document destinat avizării listării unor companii de stat, inițiativă care a fost susținută de Sorin Grindeanu, liderul PSD.
Decizia de a folosi metoda ABB ridică întrebări importante cu privire la integritatea procesului de listare și la protecția investitorilor. Oprea a reamintit că transparența și corectitudinea sunt esențiale în mediul de afaceri, iar aplicarea unor măsuri care ar putea submina aceste principii ar putea avea efecte negative pe termen lung asupra încrederii în piața de capital.
În concluzie, Oprea a solicitat o reevaluare a metodei propuse, insistând asupra necesității de a lua în considerare impactul pe care îl poate avea asupra companiilor de stat și asupra acționarilor. El a subliniat că românii merită un sistem în care cerințele de transparență și bună guvernanță să fie respectate, pentru a promova un mediu de afaceri sănătos și echitabil.





